O jeskyni

Není jeskyně jako jeskyně. Naše jeskyně - jako jedna z mála v České republice - je opravdu celá postavena ze soli unikátní metodou průduchových solných zdí osazených solnými kameny pocházejími z Mrtvého moře, z Pákistánu a z Polska. Podlaha jeskyně je vystavěna ze solných cihel, na kterých je sůl z Mrtvého moře a z Černého moře. Uvolňuje se zde mnoho důležitých prvků. Naše jeskyně opravdu pomáhá.

 

solná jeskyněJeskyně je vytvořena z krystalů přírodní soli z Mrtvého moře a ze soli kamenné. Je zde ovzduší s vysokou koncentrací mikročástic soli, velké množství jódu a stopových prvků. Příjemné prostředí s měkkým barevným osvětlením a relaxační hudbou. Pobyt v naší jeskyni je vhodný pro všechny od miminek po babičky a působí příznivě na naše zdraví. Zároveň je tato léčba vhodná a dostupná pro velmi široký okruh klientů, neboť pomáhá v mnoha oblastech jejich zdravotních obtíží, bez jakýchkoliv rizik a nežádoucích účinků. Zastavení v každodenním shonu, relaxace a odpočinek v příjemném prostředí je bonus navíc.

 

Pár základních informací o haloterapii

Název haloterapie vychází z řeckého slova „halos“ = sůl, tedy léčba solí. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Vytěžená sůl je zpracována lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva, což je technologicky náročná metoda.

  • Podlaha jeskyně je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli, pod níž jsou taktéž solné kameny, nikoliv OSB desky jako v jiných jeskyních. Naše jeskyně je opravdu kolem dokola celá vystavěna z pravé soli.

Celé prostředí je izolováno a vzniká tak hypoalergické prostředí (bez inhalačních alergenů). Jeskyně je navíc vybavena germicidními lampami, které po každé kúře společně se speciálním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života (tyto lampy se používají např. k dezinfekci operačních sálů).
 

Komu je haloterapie určena

Solnou jeskyni mohou bez rozdílu věku navštěvovat všichni včetně miminek, dětí, těhotných a kojících žen i seniorů. Pro výrazný regenerační účinek ji používají i sportovci, kteří potřebují po intenzivním tréninku dočerpat minerály.


Existuje jen malá skupina osob, kterým se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje. Jedná se o tato onemocnění: Hyperfunkce (zvýšená funkce) štítné žlázy - další příjem jodu je při tomto onemocnění nevhodný, nádorová onemocnění - zrychlení metabolismu buněk by nebylo v tomto případě žádoucí, klaustrofobie (strach z malých uzavřených prostor), akutní zánětlivé stavy a tuberkulóza. V těchto případech je nutné vhodnost haloterapie konzultovat s ošetřujícím lékařem.


Jak probíhá kúra v solné jeskyni

Solná jeskyně pro dětiNávštěva solné jeskyně nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Doporučujeme si vzít s sebou oblečení s dlouhým rukávem, teplota v solné jeskyni se pohybuje celoročně okolo 20 – 23 °C. Pro případ, že by Vám byla zima, je u každého lehátka teplá deka na přikrytí. Do naší jeskyně se z hygienických důvodů vstupuje v hygienických návlecích, které od nás samozřejmě před vstupem obdržíte. 
Relaxační kúra v solné jeskyni probíhá po dobu 45 minut na pohodlných polohovacích lehátkách LAFUMA, v přítmí, za doprovodu příjemné relaxační hudby a barevného osvětlení, které napomáhají k celkovému uvolnění. Nejde tedy jen o samotný léčebný účinek soli, přidává se i colorterapie (léčba barvami) a muzikoterapie (příjemná relaxační hudba).

  • Hodiny určené dětem vypadají trošku jinak - za plného osvětlení a s hrajícími si dětmi nebude zřejmě na prvním místě relaxace, ale zdravotní účinky vdechovaného vzduchu. Některé zdravotní pojišťovny dokonce na návštěvu solné jeskyně finančně přispívají. Pro děti máme k dispozici spoustu hraček, mohou si hrát se solí tak jako třeba na písku, všichni dobře víme, že dítě by velmi těžko vydrželo 45minut ležet, proto se snažíme jim pobyt takto zpříjemnit.

Barevné odstíny žluté, oranžové a červené barvy tělo povzbudí a naplní novou energií. Studené barvy jako je fialová a odstíny modré zklidňují smysly a zlepšují náladu. Tlumené světlo umístěné za solnými kameny na zdech prosvítá a vytváří v jeskyni různobarevné efekty. Dále jsou zde výklenky, kde protéká slaná voda. Atmosféra zde je zvláštní a uklidňující. Někdy se tu někteří lidé uvolní tak, že usnou.


Zlepšení Vašeho zdraví a nálady může být viditelné již po několika návštěvách. Doporučuje se absolvovat kúru cca 10 návštěv solné jeskyně v co nejkratší době za sebou. V prvním týdnu ozdravné kúry je ideální absolvovat návštěvy obden. Uvádí se, že jedna návštěva solné jeskyně má léčebné účinky jako 2 až 3 dny pobytu u moře.
 

Přesvědčte se sami! Navštivte naši solnou jeskyni.

 

Protože naši solnou jeskyni považujeme za jednu z nejúčinnějších a nejoriginálnějších v republice, rozhodli jsme pozvat k nám Státní Zdravotní Ústav k proměření čistoty vzduchu a pohybu záporných iontů tolik potřebných pro lidský organismus.

  

 

Toto měření je platné pouze pro naši jeskyni, nikoliv pro ostatní!  

  

 

Dle paní Mudr. Lajčíkové jsme druhou jeskyní v celé České republice, která toto měření absolvuje! 

 

 

Výsledky dopadly velmi dobře, vzduch v naší jeskyni je čistý jako uprostřed přírody, plný záporně nabitých iontů.  Zpráva o měření je samozřejmě k nahlédnutí v recepci jeskyně.

 

Trocha fyziky - proč jsou pro člověka tak potřebné záporné ionty  

S ionty se setkáváme každý den od našeho narození, protože jsou nedílnou složkou ovzduší, které nás všude obklopuje. Ve vzduchu se vyskytují ionty dvou polarit, a to kladné (kationty) a záporné (anionty). Vzhledem k tomu, že jsou obsaženy ve vzduchu, kterého denně „zkonzumujeme“ 15 kg, se dá dokonce říci, že žádného jiného léku, potravin ani tekutin nespotřebujeme za celý život tolik, jako právě jich. Jakým způsobem nás ovlivní, závisí na jejich vzájemném poměru. V posledních letech se definitivně potvrdila vážnost vlivu iontové nerovnováhy na lidské zdraví. Přestože na tento škodlivý stav vědci upozorňují již dlouho, až alarmující nárůst civilizačních chorob, alergií, respiračních a duševních potíží donutil odborníky pátrat znovu po příčinách. A výsledky byly v mnohém ohromující.

Mimo klasické viníky zdravotních potíží objevili ještě jeden nenápadný jed. Jed o to zákeřnější, že je neviditelný, není cítit a obtížně se měří. Jedná se o trvalé vystavování organizmu působení přebytku škodlivých – kladně nabitých iontů. Prakticky všechny civilizační vymoženosti totiž produkují tyto škodlivé ionty.

Kladné ionty mají negativní vliv na naše zdraví a převažují ve městech a v uzavřených prostorech. Na vině jsou zejména umělé materiály, kterými se hojně obklopujeme (syntetické koberce, PVC podlahy, těsnící plastová okna atp.), znečištěné ovzduší, moderní technika, vyzařující řadu škodlivých látek (kopírky, tiskárny, zářivky, LCD monitory, televize a mobilní telefony), chemické čisticí prostředky a v neposlední řadě také cigaretový kouř. Vůbec nejhorším nepřítelem ionizace je klimatizace, která vytváří nepřirozeně umělé prostředí.

Převaha kationtů způsobuje bolest hlavy, nervozitu, únavu, nespavost, bolesti kloubů a zvyšuje krevní tlak. Při jejich dlouhodobém působení můžou u senzitivnějších jedinců odstartovat alergii, deprese či astma. Tento celosvětový problém byl objeven v 70. letech minulého století a popsán jako „Syndrom nezdravých budov“ (SBS - Sick Building syndrom).
 
Naopak záporné ionty neboli vzdušné vitamíny jsou významným zdrojem energie lidského těla. Rovněž hrají zásadní roli ve funkci všech buněk našeho organismu. Malé množství záporných iontů v buňce i vně buněčné stěny je pro její funkci kritické. Dodáme-li záporné ionty, dojde k otevření kanálů v buněčných stěnách a vyloučení toxinů a absorpci kyslíku a živin, tj. k vytvoření nových zdravých buněk. Nedostatek záporných iontů v buňkách má naopak negativní vliv na příjem živin a vylučování odpadních látek. Nejvíce aniontů se vyskytuje především v přírodě po bouřce, na vrcholcích hor, v lese, na mořském pobřeží, u vodopádu, ale také v naší solné jeskyni.

 

Zvýšená koncentrace aniontů má pozitivní účinky na sliznice dýchacích cest, kde posilují samočisticí schopnost plic, proto zejména alergici pozorují výrazné zlepšení obtíží již po několika hodinách. Záporné ionty putují z plic do krevního řečiště, kde ovlivňují celou řadu procesů v našem těle. Zvyšují zásaditost krve, čímž odstartují její pročištění, zrychlují hojení ran a popálenin, zlepšují akomodaci očí, posilují imunitu, snižují krevní tlak, stimulují funkci žláz s vnitřní sekrecí, urychlují regenerační schopnost buněk, zlepšují metabolismus, působí proti volným radikálům, upravují hladinu serotoninu (hormon štěstí) a neurotransmiterů, čímž přispívají k naší spokojenosti a duševní pohodě, zvyšují koncentraci, zkvalitňují spánek, paměť a celkovou mentální výkonnost.