Nejčastější dotazy

Pro koho je solná jeskyně určena a od jakého věku k Vám smí chodit děti?

Solná jeskyně je určena úplně pro každého kromě pár výjimek (lidé s vysokou funkcí štítné žlázy nebo se srdečními chorobami). Miminka k nám chodí už od šesti týdnů a věk není nijak omezen, klidně až do sta i více let :).

 

Je v jeskyni teplo nebo zima? Jak se obléknout do solné jeskyně?

V naší solné jeskyni je udržována teplota mezi 20 až 22 stupni celsia. Vlhkost vzduchu mezi 50 - 60%, což je ideální vlhkost doporučovaná lékaři. 

Děti nepotřebují nic speciálního na sebe. Nejlepší jsou volné kalhoty (tepláky), tričko, mikina. Na nohy jim vezměte přezůvky, případně teplé bílé ponožky. 

 

Léčím se s hyperfunkcí štítné žlázy. Mé známé s nemocí štítné žlázy lékař pobyt v solné jeskyni doporučil. Mohu tam chodit i já?

Při hyperfunkci štítné žlázy se pobyt v solné jeskyni nedoporučuje.

Naopak při nedostatečné funkci štítné žlázy je pobyt v solné jeskyni doporučován. Je to z důvodu vysokého obsahu jódu ve vzduchu uvnitř solné jeskyně.

 

Přispívá na pobyt v solné jeskyni nějaká zdravotní pojišťovna jako na některé aktivity?

O případném příspěvku na pobyt v solné jeskyni rozhodují jednotlivé zdravotní pojišťovny, doporučujeme proto, abyste se každý rok u své zdravotní pojišťovny informovali o jejím aktuálním stanovisku.

 

Lze na pobyt v solné jeskyni použít benefit od zaměstnavatele?

Pokud zaměstnavatel poskytuje svým zaměstnancům roční benefit ve formě příspěvku na zdravotní a preventivní péči, lze tento příspěvek použít i na léčebné vstupy do solné jeskyně - pro vašeho zaměstnavatele vystavíme fakturu a po jejím uhrazení obdržíte poukaz na příslušný počet vstupů.


Je solná jeskyně opravdu prospěšná? Má to smysl do ní chodit?

Ano, naše jeskyně opravdu pomáhá. Jako druhá solná jeskyně v České republice máme Certifikát od Státního zdravotního ústavu, což mluví za vše. Solných jeskyní je po celé republice hodně, ale těch opravdu účinných již méně. Další velmi důležitou součástí účinné solné jeskyně je totiž kvalitní systém výměny vzduchu, tzv. rekuperace, kdy po celou dobu pobytu je vyváděn ,,použitý" vzduch a přiváděn vzduch čerstvý, aniž by byla snížena potřebná vlhkost ovzduší. Pokud by po dobu pobytu v jeskyni nedocházelo k výměně vzduchu, její účinnost by byla malá. Sůl jako taková a solné krystaly, ze kterých je jeskyně vytvořená, samy ze sebe žádné ionty nevydají, pokud nejsou poháněny nějakou silou, kterou je vzduch. Právě záporné ionty, které se při pobytu v jeskyni uvolňují, jsou tím nejdůležitějším, co pomáhá - a samozřejmě krásný mořský vzduch. Prostor jeskyně je pravidelně čištěn a dezinfikován germicidní lampou, což je UV lampa, která se používá na operačních sálech k usmrcení všech bakterií a virů. Mobilními germicidními lampami jsou pravidelně čištěny a dezinfikovány i prostory vstupní haly a recepce, není tedy absolutně možné, aby nějaké choroboplodné zárodky u nás přežily a mohly někoho nakazit.  


Jak často se pobyt doporučuje?

Pokud trpíte nějakým zdravotním problémem (rýmy, průdušky, jste po zápalu plic, atopický ekzém, lupénka, velký stres...), pak je nutný pobyt alespoň 2-3x týdně. Poté se doporučuje pobyt udržovací alespoň jednou týdně. Nečekejte, že problém hned po první návštěvě zmizí nebo se zlepší, uvědomte si, jak dlouho mohl vznikat, třeba i několik let, nemůžete proto očekávat, že ho odstraníte jednou návštěvou solné jeskyně. Mějte trpělivost a uvidíte, že výsledky se dostaví.